AN/OPKulture

92-vjetori i vrasjës së At Shtjefën Kostandin Gjeçovit

Sot ta kujtojmë 92-vjetorin e vrasjës nga pushtuesi serb, atdhetarin dhe veprimtarin e paepur të Lëvizjes Kombëtare Shqiptare…At Shtjefën Kostandin Gjeçovin…

Gjeçovi lindi në Janjevë më 12 korrik të motit 1873, dhe ndërroi jetë në Zymë të Hasit, më 14 tetor të vitit1929…

At Shtjefën Gjeçovin, më 13 Tetor të motit, 1929, e kishin thirrë atëbotë autoritetet sërbe në Prizeren.

Ditën e nesërme, të 14 tetorit, kur ai po kthehej nga Prizereni për në Zymë, ku jetonte e vepronte si famullitar dhe mësues i Gjuhës Shqipe, ishte vra në pabesi, ai biri i madh i kombit tonë.Lavdi nëpër përjetësi veprës së tij…

(Përvjetorin e 92 –t  të vrasjes së  patriotit dhe rilindasit At Shtjefën Kostandin Gjeçovi, e ka përkujtuar përmes një shënimi në llogarinë e tij përsonale në rrjetin social, poeti Fadil H.Curri)

Leave a Response