Lajmet

Eurodeputetë letër Komisionit Evropian: Ngrini negociatat me Serbinë

Nëntë deputetë të Parlamentit Evropian nga grupi liberal “Renew Europe” i kanë dërguar letër presidentes së Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, dhe përfaqësuesit të lartë të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, për t’i ngrirë përkohësisht negociatat me Serbinë dhe ta ndalin ndihmën financiare deri sa të harmonizojë qëndrimin me BE-në...
Arberi

7 PIKA/ Rama publikon paketën e rezistencës: Kush përfiton

Kryeministri Rama ka prezantuar atë që ai e quajti “Paketa e Rezistencës”, e cila parashikon dhënien e parave Cash për shtresat në nevojë që preken nga shtrenjtimi i çmimeve në tregje; mbështetja e fermerëve dhe përballimi i kostove të rritura të transportit urban dhe interurban për qytetarët. Sipas Ramës, masat...
Lajmet

Kurti diskuton invazionin rus të Ukrainës më zëvendëskryeministrin e Letonisë

Kryeministri Kurti ka takuar zëvendëskryeministrin e Letonisë, Artis Pabrikis, në kuadër të Forumit të Diplomacisë në Antali. Kurti ka thënë se Pabrikis kanë disktutuar invazionin rus në Ukrainë dhe implikimet e sigurisë për gjithë evropën. “Diskutuam pushtimin rus të Ukrainës dhe implikimet e sigurisë për të gjithë Evropën me zëvendëskryeministrin...
Lajmet

Kush është 90-vjeçari që nuk është larguar kurrë nga Çernobili? (FOTO)

Ivan Shamyanok, një 90-vjeçar, i cili është në gjendje të mirë shëndetësore dhe nuk është larguar nga fshati i tij, pak kilometra jashtë Çernobilit, Ukrainë, ku ndodhi shpërthimi bërthamor në vitin 1986. Shamyanok ka qëndruar në shtëpinë e tij në fshatin Tulgovichi, ndërsa ka theksuar se ky është sekreti i...
Mergate

Kosovari arrestohet në Zvicër pasi dyshohet se vrau gruan e tij

Një 35-vjeçar nga Kosova ka raportuar të shtunën në qendrën e thirrjeve të urgjencës në St. Gallen se ka plagosur rëndë gruan e tij. Sipas mediumit zviceran 20.min.ch, Policia kur ka shkuar në vendin e ngjarjes e ka gjetur të vdekur 32-vjeçaren. Kosovari është arrestuar, derisa motivi i ngjarjes ende nuk dihet....
Lajmet

Dialogu Kosovë-Serbi nën hijen e luftës në Ukrainë

Lufta në Ukrainë, e cila ka nisur me pushtimin rus të këtij vendi më 24 shkurt, do të ndikojë në ndryshimin e qasjes së Perëndimit ndaj dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, vlerësojnë njohësit e çështjeve politike, shqiptarë dhe serbë, Agon Maliqi dhe Ognjen Gogiq. Megjithatë, sipas tyre, mënyra e qasjes...
1 2 3 4 5 1 346
Page 3 of 1346