INTERVISTA

INTERVISTA

Rashiti: Java e ardhshme vendimtare për dialogun Kosovë-Serbi

Para takimit Kurti-Vuçiq në Bruksel më 15 qershor, analisti politik, Naim Rashiti për DW flet mbi shanset që mund të krijohen në raundin e ri, por edhe rreziqet që paraqet për Kosovën shtyrja e vazhdueshme e dialogut. DW. Z. Rashiti, si e shihni dinamikën e re në kuadër të dialogut...
INTERVISTA

Rashiti: Kërkesa e Serbisë në dialog, autonomia madhore

Krijimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe është kërkesa publike e Serbisë në raport me marrëveshjen finale në dialogun Kosovë-Serbi, por kërkesa reale përfshin një "autonomi madhore", thotë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, Naim Rashiti, drejtor i Grupit të Ballkanit, i cili merret me hulumtimin e...
INTERVISTA

Intervista e plotë e ambasadorit Kosnett: Vendimi që Kosova të vë marrëdhënie diplomatike me Izraelin ishte shumë i popullarizuar këtu

Çfarë mendon Kosnett për refuzimin e Albin Kurtit, që të intervistohet nga mediat që kritikohet? Çka thotë ai për mosbesimin e kosovarëve në virus? Pse ishte i lumtur me rezultatin e zgjedhjeve në Kosovë? Çfarë thotë ambasadori amerikan për Kurtin dhe për Vjosa Osmanin? T7: Dëshiroj t’ia filloj me mediat...
INTERVISTAMergate

Ejupi: PDD-ja, e vetmja alternativë për diasporën

Getoar Ejupi, është kryetar i Degës së PDD-së për Gjermani. Në një intervistë për Arena PRESS, z. Ejupi flet për synimet e tij në politikë, qëllimin e formimit të PDD-së, për mërgatën tonë në raport me zhvillimet politike në vend, si dhe rreth aktualitetit politik në Kosovë, në vecanti rreth...