AN/OP

AN/OPKulture

92-vjetori i vrasjës së At Shtjefën Kostandin Gjeçovit

Sot ta kujtojmë 92-vjetorin e vrasjës nga pushtuesi serb, atdhetarin dhe veprimtarin e paepur të Lëvizjes Kombëtare Shqiptare...At Shtjefën Kostandin Gjeçovin... Gjeçovi lindi në Janjevë më 12 korrik të motit 1873, dhe ndërroi jetë në Zymë të Hasit, më 14 tetor të vitit1929... At Shtjefën Gjeçovin, më 13 Tetor të...
AN/OPKulture

Imzot Prenk Doçi, themeloi shoqninë “Bashkimi”

Shoqnia Bashkimi u themelua n’janar te 1899,n’Shkodër. Ku 10 vjet pasi ishte kthy nga mergimi, Abati i Mirditës, Imzot Prenk Doçi, themeloi shoqnine me qellime kulturore-letrare. Duke qane se shoqnite komtare nuk ishin te lejume, u hap nan petkun e nji shoqnie fetare.Kjo shoqata dha ndimese te madhe per botimin...
AN/OP

Tërheqja taktike e Albin Kurtit!

Shkruan: Kimete Berisha Ibri derdhet në qetësi. Gjëmon. (Shënim: 'Qetësi që gjëmon' gjen vetëm në poezinë shqipe). Albin Kurti po e realizon me sukses dhe me precizitet një tërheqje taktike nga Veriu! Të gjithë shqiptarêt janë të pakënaqur, por askush nuk është i mërzitur, jo aq i mërzitur sa të...
AN/OP

Një show i bukur!

- Nuk e kam zor të jem objektive. Sepse, kur shkruaj nuk ndjej as urrejtje, as simpati, as neveri, asgjë nuk ndjej! Shkruan: Kimete Berisha Kur shkruaj nuk ndjej-thjesht mendoj! (Normal, si të kryhet shkrimi, vazhdoj me ndjenja të thella, të cilave u prinë neveria dhe boshllëku). Të jesh objektive...
AN/OP

Hekurina dhe Hekurani!

Priti derisa të bëhet ora 3 pasdite dhe Hekurani doli për ta 'lidhur n'hekura' Ramush Haradinajn, jo pse Ramushi ka falur toka, por pse Ramushi ka shpronësuar toka. Nga: Kimete BERISHA Mendja e Hekuranit, që lajmi për zbulimin e një hajnie tokësore ia merr anën lajmit të përditshëm për vdekjet...
AN/OP

‘Vdekje’ popullit – Lavdi Arbenit!

Qesharake de! Nga: Kimete BERISHA A s'është për t'u mbytur n'legen, kur lexon sesi ministrat e Kurtit dalin dhe e lavdërojnë njëri-tjetrin. Gati jam bindur se 'të jesh vendi i parë në botë në përhapjen e Covid-19', është 'sukses' i madh i ministrit të shëndetësisë! Pas poemës së Donika Gërvallës,...
AN/OP

Lakmia e vetme e vajzave është dashuria!

Nga: Kimete Berisha Qindra talibanë shqiptarë me komentet e tyre në rrjete sociale janë duke i përkrahur vrasësit e vajzës 18-të vjeçare. Kjo është bizare dhe policia duhet të ndërhyjë, sepse, janë duke e instaluar botëkuptimin e talibanëve për vajzat dhe gratë! Pra, sipas tyre, gruaja e meriton vrasjen, sepse...
AN/OP

Shqiptarët e Maqedonisë që nuk po arrijnë ta zënë hapin me kohën !

Shkruan: Ahmet Asani Parolla e cila nga v.1945 e kendej me dekada u përdor si mantër hipnotizuese, që shqiptarët e Maqedonisë mos të startonin me shkollimin e fëmijëve të tyre, por të mbetnin per disa dekada prapa bullgaro-maqedonëve e sllavo-maqedonëve, ishte kjo e cila u lansua nga kleri i cili...
1 2 3 25
Page 1 of 25