Arberi

Arberi

Sela takim me diasporën e Strugës

Shkup, 31 korrik – Kreu i ASH-së, Ziadin Sela ka zhvilluar takim me një pjesë të diasporës nga Struga. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Sela ka shkruar se diaspora me shpirt, zemër dhe kontribut gjithmonë kanë qenë me Strugën, por jo gjithmonë ka marrë respektin që ka merituar. Ndajmë të...
Arberi

Qeveria i kaloi truallin Bashkisë, Aleanca proteston te Teatri Kombëtar, Budina: Opozita dhe Presidenti mos heshtin, të dorëhiqen anëtarët e Gjykatës Kushtetuese

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit ka protestuar sot pas vendimit të qeverisë për ti kaluar truallin në pronësi të Bashkisë së Tiranës Regjisori dhe aktori Edmond Budina në një deklarim për mediat thotë se Aleanca do e vijojë betejën deri në Departamentin Amerikan të Shtetit apo Parlamentin Europian. Ai i...
Arberi

Shpaloset tabela e rrugës “Jusuf Gërvalla” në Çarshi të Vjetër

Shkup, 30 korrik – Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës së Kosovës, Donika Gërvalla, sot mori pjesë në zbulimin e tabelës në rrugën “Jusuf Gërvalla”, të emëruar sipas babait të saj, në hyrje të Çarshisë së Vjetër të Shkupit. Kryetari i Komunës së Çairit, Visar Ganiu, si nikoqir i ngjarjes...
Arberi

Marrëveshjet tripalëshe në Shkup, Arben Malaj: Çdo hap i hedhur është pozitiv, por shpresoj në më shumë realitete të “Minishengenit” sesa skenografi

Ish-ministri i Ekonomisë dhe Financave, Arben Malaj ka komentuar në rubrikën ‘’Opinion’’ në News24 marrëveshjet e nënshkruara në Shkup mes Ramës, Vuçiç e Zaevit për eleminimin e vonesave në kufi nga 2023, lejet e punës dhe lëvizjen e lirë të mallrave Malaj thotë se çdo hap i hedhur është pozitiv, por ai...
Arberi

ODIHR: Keqpërdorimi i burimeve administrative problem shqetësues për zgjedhjet parlamentare 2021 në Shqipëri

Zgjedhje të qeta dhe transparente me keqpërdorim burimesh administrative nga PS-ja - thotë ODHIR në raportin përfundimtar për zgjedhjet parlamentare 2021 në Shqipëri. Raporti përfundimtar i misionit të vëzhguesve ndërkombëtarë të OSBE/ODIHR-it për zgjedhjet parlamentare që u zhvilluan më 25 prill 2021 në Shqipëri përmban aspekte pozitive, mangësi në procesin...
Arberi

Kërkoi lirinë me arsyetimin e gjendjes së rëndë shëndetësore/ Lihet në burg Fatos Tushe, ish-kryebashkaku i përfshirë në tenderin korruptiv

Apeli i GJKKO-së ka lënë në burg ish-kryebashkiakun e Lushnjës, Fatos Tushe pas mbi 3 orësh seancë gjyqësore. Edhe pse Tushe u mbrojt para gjykatëses duke treguar gjendjen e tij të rënduar shëndetësore, sërish nuk ia ka dalë të marrë një masë lehtësuese. Pavarësisht recetave mjekësore të përdorura si dëshmi,...
Arberi

Sekuestrohet 1 kilogramë e 128 gramë kokainë në Tiranë

Policia e Tiranës ka sqaruar ngjarjen e ndodhur sot në mesditë në zonën e njohur si Oxhaku, ku u ndalua një makinë, por shoferi nuk iu bind urdhrit të efektivëve dhe rrezikoi jetën e njërit prej tyre. Autoritetet sqarojnë se pas disa minutash ndjekjesh, është bërë i mundur bllokimi i...
1 2 3 122
Page 1 of 122