Kulture

AN/OPKulture

92-vjetori i vrasjës së At Shtjefën Kostandin Gjeçovit

Sot ta kujtojmë 92-vjetorin e vrasjës nga pushtuesi serb, atdhetarin dhe veprimtarin e paepur të Lëvizjes Kombëtare Shqiptare...At Shtjefën Kostandin Gjeçovin... Gjeçovi lindi në Janjevë më 12 korrik të motit 1873, dhe ndërroi jetë në Zymë të Hasit, më 14 tetor të vitit1929... At Shtjefën Gjeçovin, më 13 Tetor të...
AN/OPKulture

Imzot Prenk Doçi, themeloi shoqninë “Bashkimi”

Shoqnia Bashkimi u themelua n’janar te 1899,n’Shkodër. Ku 10 vjet pasi ishte kthy nga mergimi, Abati i Mirditës, Imzot Prenk Doçi, themeloi shoqnine me qellime kulturore-letrare. Duke qane se shoqnite komtare nuk ishin te lejume, u hap nan petkun e nji shoqnie fetare.Kjo shoqata dha ndimese te madhe per botimin...
KultureMergate

“Bërbili” – Thesari muzikor i Arbëreshëve të Kroacisë

Arberëshët e Kroacisë janë pak të njohur, po ata ruajnë në Zarë një thesar muzikor, që e zbuluan studiueset Dina Bušić e Melita Ivković. Këngët e vjetra arbëreshe janë ura lidhëse brenda trashëgimisë kulturore europiane. Këmgëtarja e studiuesja, Dina Bušić bashkë me kitaristen, Melita Ivković Një muzikologe e re nis...
ArberiKulture

Behare Shabani – Neziri, zani i poezisë nga Tetova

Behare Shabani – Neziri, lindi në vitin1982 në Tetovë. Shkollën fillore e kreu në f. Grupçin, kurse të mesme e mbaroi në Tetovë. Studimet për Gjuhë dhe Letërsi Shqipe i ndoqi në USHT, Tetovë. Që në bankat e klasës së parë të shkollës fillore, nisi të shfaq talentin e saj...
Kulture

UNË MALOKU PREJ MËRTURI

NDOC MULAJ Këtu bash fillimi i verës, dikund nga fillimi i Majit. Te Pusi i Kolë Gjonit, jo i atij musteçokut të Rragamit Shalës por i atij të Kaprresë Toponimi i ri demokratik i këtij pusi siç tashmë e njihni ju “Syni i Kaltër”. Uji i ftoftë brisk, si lang...
Kulture

Shqipëria kualifikohet e para për natën finale të ‘Eurovision 2021’

Shqipëria është kualifikuar e para për natën finale të ‘Eurovision 2021’ Në Rotterdam të Holandës po mbahet nata e dytë gjysmëfinale e Eurovision 2021. Në edicionin e sivjetmë të Eurovisionit u përfaqësua denjësisht nga këngëtarja Anxhela Peristeri me këngën “Karma”. Ajo këndoi e 11-ta me radhë, duke bërë një interpretim...
Kulture

Aktori Alban Ukaj një zë aktiv i shoqërisë në Bosnjë

Nëse nuk bisedojmë për ngjarjet pas viteve 90-të në ish-Jugosllavi dhe nuk jemi të gatshëm t'i pranojmë gabimet tona, kam frikë se do të na përsëriten gjërat e asaj periudhe - thotë për DW aktori Alban Ukaj.  Alban Ukaj e ka filluar karrieren e aktrimit në hapësirat e zyrave të minatorëve në Prishtinë. Aty...
1 2 3 8
Page 1 of 8