Mergate

Mergate

Mërgata shqiptare në Stamboll po i kthehet rrënjëve

Komuniteti i madh me etni shqiptare në Turqi po shkrihet gjithnjë e më shumë në diçka të pranueshme dhe po humbet identitetin e saj – megjithatë janë disa që po i rezistojnë këtij trendi. Nga: Daniel PATRICK Në videoklipin për pop baladën dygjuhëshe 2020 të këngëtares Shyhrete Behluli “Jam Shqiptar/Ben...
Mergate

Itali: Vdes në vendin e punës 34 vjeçari nga Kosova

Një punëtor 34-vjeçar, Nikoll Prekpalaj, ka humbur jetën tragjikisht në Udine të Italisë pasi ka rënë nga kulmi i një supermarketi ku ishte duke punuar. Siç raportohet nga Rainews ngjarja tragjike ndodhi më 27 prill ku humbi jetën i riu me origjinë kosovare. Bëhet e ditur se ai vdiq si...
Mergate

Akademi përkujtimore për Kryekomandantin-Hero, Sali Çekaj !

Përkujtohet Ai që foli, bëri dhe ra për Kosovën. Në 22 vjetorin e rënjës së Heroit Sali Çekaj, LDK, Dega në Gjermani, mbajti Akademi përkujtimore për ish nënkryetarin e LDK-së, Dega në Gjermani, tani Hero i Kosovës, Komandant Sali Çekaj, i cili ra heroikisht n'alltarin e lirisë, pikërisht në Rrasë...
Mergate

Organizohen shqiptarët përtej Atlantikut, i kërkojnë Amerikës ta ndihmojë Kosovën me vaksina

Kongresi Panshqiptar Amerikan është takuar sot virtualisht me pesë zyrtarë të Departamentit të Shtetit Amerikan, pas një kërkese që i kanë bërë Sekretarit Amerikan, Anthony Blinken, që Shtetet e Bashkuara të Amerikës ta ndihmojnë Kosovën për të siguruar vaksinat anti-COVID. Si përfaqësues të Departamentit të Shtetit, të pranishëm në takim...
Mergate

PDD përshendetë votimin e sotëm të Qeverisë për Ligjin e Zgjedhjeve

Partia Demokratike e Diasporës përmes një postimi e ka përshendetur iniciativën e Qeverisë së Kosovës për ta proceduar në Kuvend, amandamentimin e Ligjit për zgjedhjet Në reagim thuhet: Ligji për zgjedhje ka munguar prej vitesh i cili i ka penguar e maltretuar Diasporën. Me Ligjin për Zgjedhje,  diasporës po i...
Mergate

Arrestohet personi që dyshohet se vrau 21-vjeçarin shqiptar në Londër

Policia britanike ka arrestuar 31-vjeçarin Shaddai Smith, i cili akuzohet nën dyshimin për vrasjen e 21-vjeçarit shqiptar Renato Geci. Ky i fundit u qëllua për vdekje me thikë në Hounslow, Britani më 22 mars. Shaddai Smith, 31 vjeç nga Ramford akuzohet nën dyshimin për vrasje dhe plagosje me dashje, si...
Mergate

Vritet i riu shqiptar në Bari të Italisë

Një 28-vjeçar shqiptar mbeti i vrarë këtë të enjte në Itali pasi u qëllua me armë zjarri. Ngjarja ndodhi në lagjen Liberta të Barit, në rrethana ende të paqarta. La Gazzetta del Mezzogiorno sjell disa prej detajeve të para nga kjo ngjarje, e cila ndodhi pak para orës 16:00. Duke cituar informacione...
1 2 3 10
Page 1 of 10